dlapacjenta.info

Stomatolodzy - artykuły

Wizyta u dentysty bez bólu nie jest już marzeniem. Nowa metoda usuwania próchnicy jaką jest ozonoterapia, pozwala usunąć aż 99,9% bakterii w jamie ustnej. Niezwykle silne właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze ozonu hamują rozwój próchnicy, leczą stany zapalne i zapobiegają powikłaniom po zabiegach chirurgicznych oraz z zakresu endodoncji. Jak działa metoda ozonoterapii wyjaśnia lek. med. chir. stom. Roman Borczyk z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej.
Georgia May Jagger, Lara Stone, Vanessa Paradis, Madonna, Anna Paquin – wiele światowych gwiazd z dumą prezentuje diastemę, czyli przestrzeń między górnymi (lub dolnymi) siekaczami przyśrodkowymi. Seksowną szparkę między zębami rozpropagowała przecież ikona sex-appealu Brigitte Bardot. Wśród aktorów posiadaczami diastemy są m.in. Woody Harrelson czy Eddie Murphy, a w Polsce Tomasz Karolak, który ostatnio założył aparat ortodontyczny. Czy to oznacza, że pozbędzie się swojego znaku rozpoznawczego?
Dla zdrowej cery, nerek czy właściwego trawienia powinniśmy dziennie wypijać minimum 1,5 litra niegazowanej wody. Korzyści z dobrego nawodnienia odczują także… nasze zęby. Powód? Im więcej pijemy wody, tym mniejsze ryzyko próchnicy. To szczególnie ważne latem.
Braki zębowe to istotny problem funkcjonalny, ale i estetyczny dla pacjenta. Problem, który tysiące lat temu starożytni Majowie rozwiązywali za pomocą muszli lub kawałka kamienia, dziś rekompensują w zupełności implanty – małe, tytanowe śrubki mocowane do kości pacjenta. Te niepozorne elementy zastępujące naturalny korzeń zęba to kamień milowy, zarówno dla stomatologii, jak i zadowolenia pacjentów. Co warto o nich wiedzieć?
Czasami wystarczy jedna wizyta u dentysty, żeby całkowicie zmienić wygląd zębów. Coraz popularniejsze stają się dyskretne i ekspresowe zabiegi korygujące uśmiech np. cienkie jak soczewki licówki i "zęby w 1 dzień".
Jeśli Twoje zęby drżą ze strachu na myśl o lodowych deserach, zimnych shake’ach i kostkach lodu w letnich gazowanych napojach, to znak, że pora na odwrażliwianie. Nie odmawiaj sobie orzeźwienia w upalne lato, tylko dlatego że masz wrażliwe zęby.
Im dłuższy skład tajemniczych substancji w paście do zębów, tym skuteczniejsze działanie? Wręcz przeciwnie! Niektóre związki chemiczne lub aromaty takie jak mięta lub eukaliptus mogą zamiast totalnego odświeżenia, zafundować Ci reakcję alergiczną: popękane kąciki ust, owrzodzenia i obrzęk jamy ustnej - to tylko niektóre z możliwych konsekwencji.
Nawet jeśli regularnie używasz nici dentystycznej, a twoje zęby aż lśnią od czystości, to nadal w twoich ustach grasują miliony bakterii - przyczyna nieświeżego oddechu, a także czynnik ryzyka chorób jamy ustnej oraz całego organizmu. Nic dziwnego, jeśli zapominasz o bardzo ważnej sprawie… higienie języka. Pomijasz język, ryzykujesz – alarmują stomatolodzy.
Masz białe wypełnienia kompozytowe w jamie ustnej? Sprawdź, czy nie zawierają one Bisfenolu A. Substancja znalazła się właśnie na celowniku naukowców z całego świata. Powód - jest toksyczna dla organizmu. Czy rzeczywiście jest się czego bać?
Strach przed bólem – to on powoduje, że dentysta wciąż nie należy do najbardziej lubianych zawodów. Ale rozwój technologii zmienia ten stereotyp i bolesne zabiegi na fotelu stomatologicznym przechodzą do historii. – Dziś wizyta u stomatologa nie ma prawa boleć – przekonuje dr Iwona Gnach-Olejniczak, wrocławska stomatolog. Jak to możliwe?
Nadwrażliwość zębów to powszechny problem - dotyczy aż 57 proc. globalnej populacji. Łyk gorącej kawy lub delikatny powiew zimnego powietrza - jeden niepozorny bodziec wyzwala przeszywający ból, na który uskarża się 1/3 Polaków, co stawia go na czele najczęstszych schorzeń stomatologicznych. Jak temu zaradzić?
Olśniewający uśmiech to nie tylko domena młodości. Nowoczesna stomatologia pozwala na zachowanie urody i zdrowia zębów przez całe życie. Sprawdź, jakie najpopularniejsze zabiegi stomatologiczne wykonujemy gdy mamy 20 lat, a jakie po 60-tce.
To cię zaskoczy! Czy wiesz, że zamiast łykać kolejną tabletkę na ból głowy lepiej zarejestrować się do dentysty. Aż jedna czwarta wszystkich bólów w rejonie głowy ma swoje źródło w wadzie zgryzu. Przez zły zgryz mogą cię też boleć: oczy, szyja, kark, plecy, kręgosłup. Dlatego jeśli dokuczają ci szumy uszne lub permanentne zmęczenie, odwiedź stomatologa.
Piękny uśmiech, a co za tym idzie również proste i równe zęby, to marzenie niejednej osoby. Często jednak bardzo długo nosimy się z podjęciem decyzji o leczeniu ortodontycznym. Obawy wynikają najczęściej z naszej niewiedzy, a im dłużej zwlekamy tym trudniej może wyglądać proces leczenia. Na czym polega prostowanie zębów, jakie aparaty dają najlepsze efekty i czy ekstrakcje, czyli wyrywanie zębów jest konieczna przed rozpoczęciem leczenia? Na te pytania odpowiada dr Kamila Wasiluk.
Zęby to nie tylko estetyka i wyznacznik atrakcyjności, tu także zaczyna się wiele kluczowych dla organizmu procesów m.in. jedzenie i trawienie. To w dużej mierze od nas zależy, czy będą zdrowe, czy wręcz przeciwnie – będziemy mieli skłonność do powstawania ubytków i innych dolegliwości jamy ustnej. „Schorowane” zęby wypadną na skutek wieloletnich zaniedbań, albo zostaną z nami do późnej starości. Jak o nie zadbać na co dzień?
Jeśli masz wadę zgryzu, grozi ci przyspieszone starzenie. Złym zgryzem szybciej niż rówieśnicy zapracujesz na zmarszczki i bruzdy, opadające rysy twarzy czy utratę owalu. Jeśli nie chcesz wyglądać na starszą niż jesteś, regularnie kontroluj zgryz – przekonują ortodonci.
W najlepszym wypadku twoje dziąsła opuchną i będą krwawić, w najgorszym – umocowane na nich zęby wypadną bezpowrotnie. W wyniku powikłań ryzykujesz też m.in. miażdżycą i chorobami serca, cukrzycą, a nawet udarem. Niestety, wciąż wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z tych zagrożeń. Oto, co każdy musi wiedzieć o paradontozie!
Twoje zęby zaatakowała próchnica lub ukruszył ci się pojedynczy ząb? W gabinecie stomatologicznym możemy znaleźć różnego rodzaju wypełnienia: porcelana, złoto, żywica kompozytowa, amalgamat – które jest najlepsze? Bardzo możliwe, że w przyszłości dostępne będą kolejne ich rodzaje – np. oparte na grafenie, materiale, mogącym znaleźć zastosowanie w elektronice, przemyśle lotniczym, a nawet… kosmonautyce.
Pierniczki, czekolada, świąteczne lizaki - grudzień to festiwal smakołyków, podczas którego dzieci są szczególnie narażone na próchnicę. Ale warto znać umiar! Tylko 20 proc. 5-latków ma całkowicie zdrowe zęby, zaś 15 proc. nastolatków w wieku do 18 lat nie ma jednego zęba stałego – grzmią statystyki Ministerstwa Zdrowia. Młody wiek nie zwalnia z obowiązku dbania o zęby. Co więc warto wiedzieć w zakresie higieny jamy ustnej młodych pacjentów od narodzin do pełnoletności?
Stała opieka stomatologiczna i dobra współpraca z rodzicami młodych pacjentów pozwala na wczesne wykrywanie wad zgryzu. Ekspert kampanii „Lekcja stomatologii”, dr Przemysław Uliasz podkreśla ogromną rolę stomatologa prowadzącego dziecko, który powinien obserwować uzębienie malucha, by skierować go do ortodonty w odpowiednim momencie.
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności