dlapacjenta.info

Stomatolodzy - artykuły

Przykry zapach z ust utrudnia Ci życie, krępuje i zawstydza? Jeśli po umyciu zębów problem nie znika, może to być coś więcej niż tylko kanapka z makrelą zjedzona na lunch – schorzenia jamy ustnej lub nawet całego organizmu. Przeczytaj tekst i sprawdź, co może oznaczać nieświeży oddech i jak się go pozbyć raz na zawsze.
90 proc. naszej populacji zmaga się z problemami jamy ustnej – próchnica, choroby dziąseł, erozja szkliwa, nieświeży oddech – to najczęstsze problemy, z którymi walczą pacjenci. Ciebie również to dotyczy? Postaw na zdrowe zamienniki szkodliwych produktów nie tylko dla linii, ale również dla zdrowia jamy ustnej.
Dokucza Ci dziwny zapach z ust, nadżerki w ustach nie goją się, a zęby kruszeją? Niektóre objawy stomatologiczne mogą nie być tak niewinne, jak myślisz, co więcej – mogą być informacją na wagę złota o Twoim stanie zdrowia. Stomatolog niczym dr House pomoże Ci odróżnić niewinną dolegliwość od poważnej choroby zębów, a czasem także całego organizmu, który woła o pomoc.
Chcesz mieć zdrowy i piękny uśmiech? Polub dentystę. Odwiedzaj go regularnie i słuchaj jego rad. A jeśli się boisz, jak najszybciej pokonaj lęk przed stomatologiem. Osoby, które pozbyły się dentofobii, to najbardziej sumienni pacjenci.
Stomatolodzy biją na alarm – paradontoza i problemy z dziąsłami są równie powszechne, co próchnica. Przyzębie to bardzo wrażliwe tkanki. Szkodzą im nałogi (alkohol, papierosy), złe nawyki żywieniowe, niedostateczna higiena jamy ustnej, a także wiele innych chorób, pozornie nie mających związku z dziąsłami, odbija się na ich stanie. Jeżeli dziąsła i tkanki kostne wymagają regeneracji - ratunkiem dla nich możesz być ty sam! W jaki sposób? Posiadasz jeden z najlepszych leków – własną krew.
Braki w uzębieniu mogą mieć poważne konsekwencje, zarówno czynnościowe jak i estetyczne. Dlatego powinno się je jak najszybciej uzupełnić. Na szczęście stomatologia oferuje różne rozwiązania protetyczne.
Statystyki mówią, że nawet połowa z nas cierpi z powodu nieświeżego oddechu. Czy wystarczy zainwestować w odświeżające cukierki, by pozbyć się przykrego zapachu z ust? Okazuje się, że halitozy nie warto maskować. Kluczem do pozbycia się kłopotliwej dolegliwości jest odkrycie przyczyny problemu i odpowiednie leczenie. Sprawdź, skąd bierze się nieświeży oddech.
Dwa ubytki na zębach mlecznych w 6 miesięcy? To możliwe nawet jeśli karmisz dziecko zdrowymi produktami. Cukry będące pożywką dla bakterii próchnicotwórczych znajdziemy nie tylko w cukierkach czy fast foodach, kryją się one także w pozornie zdrowych batonikach zbożowych, sokach owocowych, a nawet w mleku wypitym przed snem.
Ma ponad 30 lat i już dawno przestała być eksperymentem. Dziś implantologia to standardowa metoda odtwarzania brakujących zębów. Sam zabieg wszczepienia implantu zajmuje średnio pół godziny i jest z reguły mniej inwazyjny niż ekstrakcja zatrzymanej ósemki. Nowością jest jednak implantologia estetyczna.
Nasze dziąsła to partner na całe życie, o którego musimy dbać i troszczyć się w zdrowiu i chorobie. Gdy zaniedbamy ich higienę, odpłacą się zaczerwienieniem, nadwrażliwością, stanami zapalnymi, a nawet paradontozą, która jest najgorszym scenariuszem dla naszych dziąseł. Jak o nie dbać, by pozostały zdrowe i stanowiły mocny fundament dla naszych zębów?
Każdy z nas marzy o pięknym i równym uśmiechu, ale widmo noszenia metalowego aparatu na zębach przez kilkanaście miesięcy, a nawet kilka lat, skutecznie odstrasza przed wizytą u ortodonty. Czy istnieją metody na to, by znacząco skrócić okres noszenia aparatu i uzyskać równie dobry efekt?
Łamią Ci się zęby i miewasz dolegliwości bólowe bez konkretnego powodu? To może być choroba okluzyjna, tajemnicza dla wielu pacjentów dolegliwość, która grozi utratą zębów!
Zgrzytanie zębami, zaciskanie szczęk, czy obgryzanie paznokci mogą doprowadzić do dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. To bardzo dokuczliwe schorzenie, które często mylone jest z bólem zębów i migreną. Dowiedz się jak je rozpoznać oraz poznaj nowoczesną metodę leczenia.
Kolejny argument dla leniwych przemawiający za tym, że dbanie o dziąsła ma sens! Najnowsze badania południowokoreańskich naukowców udowadniają, że zła higiena jamy ustnej może prowadzić do nadciśnienia. Amerykańska Akademia Periodontologii bije na alarm, że to najwyższy czas, aby wziąć nitkę w swoje ręce i zadbać o dziąsła.
Niedobory witamin, cukrzyca, kłopoty z wątrobą, anemia – wszystkie te problemy ze zdrowiem mogą powodować krwawienie dziąseł. Prawda jest jednak taka, że najczęściej stany zapalne dziąseł to skutek złej higieny jamy ustnej. A konkretnie niedokładnego usuwania płytki nazębnej i kamienia.
Ubytki w jamie ustnej mogą być przyczyną groźnych dla zdrowia chorób, również tych, które wymagają interwencji chirurgicznej. W wielu przypadkach zbadanie stanu zdrowia jamy ustnej przed operacją uchroniłoby pacjentów przed dalszymi powikłaniami. Wczesna profilaktyka to oszczędność pieniędzy, a przede wszystkim gwarancja zdrowszego społeczeństwa – powiedział dr Przemysław Uliasz, stomatolog i ekspert kampanii „Lekcja Stomatologii”
Kamień nazębny jest niebezpieczny: może wywołać stany zapalne dziąseł i całego przyzębia (to dlatego twoje dziąsła mogą krwawić podczas mycia!), przy okazji powoduje, że zęby wyglądają na zaniedbane i niedoczyszczone. Sprawdź, jak z nim walczyć.
Ponad 40% Polaków przynajmniej raz zrezygnowało z jakiejś znajomości z powodu nieświeżego oddechu rozmówcy . Unikanie dialogu na temat tego problemu, nie jest dobrym rozwiązaniem. Uświadomienie sobie przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust nie tylko poprawi relacje z otoczeniem, ale może pozwolić uniknąć wielu poważnych chorób.
Próchnica to najpowszechniejsza choroba zębów. Jak alarmują lekarze dentyści z Naczelnej Rady Lekarskiej blisko 100% czterdziestolatków cierpi na to schorzenie. Wielu z nich wciąż odwleka wizytę u dentysty. Tymczasem wszelkie nieprawidłowości występujące w jamie ustnej mogą być przyczyną niektórych chorób ogólnoustrojowych – takich jak: cukrzyca, miażdżyca czy choroba wieńcowa.
Powiesz, że to tylko plomba i że nie jest ważne, jak wygląda? Mylisz się niestety. Wypełnienie ubytku po próchnicy musi precyzyjnie naśladować pierwotny kształt zęba. Za niska i płaska niczym lotnisko plomba zepsuje twój zgryz. Może doprowadzić nawet do choroby okluzyjnej.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności